13 RDH logobaner_01

 

Strona głównaSkład drużynyKalendarzHistoriaGaleriaZastępyDla rodzicówO nasSzczep Nasze prawa

Kontakt PoradnikiSpecjalnośćNasze wyposażeniePrzyjacieleLinkiKsięga gości

 

specjalność

 

To już zrobiliśmy

 

2005 w formie sprawozdania

2006 w formie sprawozdania

2007 w formie sprawozdania

2008 w formie sprawozdania

2009 w formie sprawozdania

 

KRYTERIA

HARCERSKIEJ DRUŻYNY SPECJALNOŚCIOWEJ

 

Harcerska drużyna specjalnościowa to sposób realizacji programu harcerskiego wzbogaconego treściami specyficznymi dla danego rodzaju specjalności.

 

1.      Prawo do ubiegania się o miano drużyny specjalnościowej uzyskuje drużyna harcerska lub starszoharcerska (wielopoziomowa), która działa co najmniej przez jeden rok zgodnie z “Instrukcją GK ZHP w sprawie organizacji i zasad działania drużyny harcerskiej lub starszoharcerskiej” i uzyskała pozytywną ocenę swojej działalności przez komendanta hufca ZHP.

2.      Drużyna realizuje taki program, aby poprzez zdobywanie sprawności, znaków służb, odznak specjalnościowych, stopni harcerskich i instruktorskich, uprawnień państwowych harcerki, harcerze w zgodzie z metodą harcerską rozwijali swoją wiedzę i umiejętności z zakresu wybranej specjalności.

3.      Harcerki, harcerze i instruktorzy w ciągu roku swojej działalności zdobywają kolejne stopnie wtajemniczenia:

a)      harcerskiego (sprawności, znaki służb, stopnie harcerskie i instruktorskie),

b)      specjalnościowego (odznaki specjalnościowe, kursy specjalistyczne, uprawnienia państwowe itp.).

4.      Harcerki, harcerze i instruktorzy w harcerskiej drużynie specjalnościowej podejmują służbę na rzecz środowiska lokalnego (innych drużyn, hufca, chorągwi, szkoły, osiedla, wsi, miasta, regionu itp.) wykorzystując poziom swojego specjalnościowego wyszkolenia.

5.      Harcerska drużyna specjalnościowa dba o wymianę doświadczeń z innymi drużynami, uczestnicząc w zlotach, turniejach, harcach i grach oraz w pracach referatów, wydziałów i inspektoratów swojej specjalności.

6.      Nazwa i bohater drużyny, nazwy zastępów powinny być związane z przyjętą specjalnością.

7.      Drużynowym harcerskiej drużyny specjalnościowej powinien być instruktor ZHP posiadający wiedzę

i umiejętności z danej specjalności, najlepiej udokumentowane ukończeniem kursu specjalistycznego lub uprawnieniem państwowym.

W przypadku, kiedy drużynowy nie posiada takich kwalifikacji, w drużynie powinien być specjalista danej specjalności, tzw. szef wyszkolenia specjalnościowego.

8.      W harcerskiej drużynie specjalnościowej mogą działać zastępy, z których każdy realizuje inną specjalność. Zastępy te, szczególnie starszoharcerskie, powinny być prowadzone przez harcerzy lub instruktorów posiadających odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności z zakresu danej specjalności.

9.      Drużyna współpracuje z organizacjami i instytucjami specjalizującymi się  w wybranej przez drużynę specjalności.

10.  Drużyna po rocznej pracy na podstawie tych kryteriów i pozytywnej oceny swojej działalności zwraca się do komendanta hufca ZHP o ogłoszenie jej w rozkazie Harcerską Drużyną Specjalnościową określając wyraźnie nazwę specjalności.

11.  Harcerska drużyna specjalnościowa raz w roku na podstawie powyższych kryteriów dokonuje samooceny swojej działalności z udziałem komendanta hufca.

W przypadku negatywnej samooceny potwierdzonej przez komendanta hufca drużyna traci prawo do noszenia miana Harcerskiej Drużyny Specjalnościowej ZHP, co komendant hufca ogłasza w swoim rozkazie.